Kulturë/Arte – Lajmi.net

Aktuale

Gashi: Viti 2019 do të jetë vit i stabilitetit dhe funksionalitetit të teatrove të qyteteve

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, konsideroi se viti 2019 do të jetë viti i kthesës së madhe për teatro....

31 January, 2019 Lexo më shumë

Urimi i Ramës për Kadarenë: Mbetet maja e penës së letërsisë shqiptare

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare më 28 janar (sot) ka mbushur 83 vjet....

28 January, 2019 Lexo më shumë

Ramush Haradinaj uron Ismail Kadarenë: Të paçim gjatë

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, sot feston ditëlindjen e 83-të....

28 January, 2019 Lexo më shumë

Ismail Kadare sot feston ditëlindjen e 83-të

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare më 28 janar (sot) ka mbushur 83 vjet....

28 January, 2019 Lexo më shumë

Enver Petrovci vendos të heqë përfundimisht dorë nga aktrimi

Aktori dhe regjisori i njohur, Enver Petrovci, në një intervistë te realizuar për emisionin “Voilà” në kanalin e Youtube të Top Channel, është shprehur se ka vendosur që të luajë dhe një rol në teatër dhe pastaj do të tërhiqet, por do t’i përkushtohet dramaturgjisë, regjisë dhe televizionit....

26 January, 2019 Lexo më shumë

Në natën e dytë të Festivalit “Talia e Flakës” u dha shfaqja “I vetëm në banesë”

Festivali i Dramës Shqipe “Talia e Flakës”, që po mbahet në kuadër të manifestimit mbarëkombëtar “Flaka e Janarit”, ka vazhduar ta tërheqë vëmendjen e publikut edhe në natën e dytë, pasi salla sërish ishte e mbushur me adhurues të artit skenik....

25 January, 2019 Lexo më shumë

Thënie të pavdekshme të ish-presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova

Sot u bënë 13 vjet nga vdekja e ish-presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova....

21 January, 2019 Lexo më shumë

Gashi: Evropa Kreative do të integrojë Kosovën në rrjetet evropiane

Sot në ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” është bërë hapja zyrtare e Zyrës për Programin “Evropa Kreative-Kosovë”....

17 January, 2019 Lexo më shumë

Nesër promovohet libri  “Bir i Atdheut”

Autor i librit është veprimtari i njohur i çështjes kombëtare, Mehmet Hajrizi....

9 January, 2019 Lexo më shumë

Vajza nga Dobratini i Podujevës, ftohet të luajë në filmat e Hollywood-it

Edona Hamza nga fshati Dobratin i Komunës së Podujevës, është përzgjedhur si aktore nga një agjent i Hollywood-it....

6 January, 2019 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO