Ekonomi – Lajmi.net

Aktuale

Mbyllje e përkohshme e rrugës nacionale Kaçanik-Hani i Elezit

Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit njofton publikun se për shkak të aktiviteteve ndërtimore në urën 407, për sigurinë pubilke, është e nevojshme mbyllja e përkohshme e rrugës nacionale N2 Kaçanik-Hani i Elezit....

14 February, 2019 Lexo më shumë

Minatorët e “Trepçës” nuk marrin pagë të plotë

Rreth 1300 minatorë të kombinatit metalurgjik "Trepça" kanë marrë vetëm 60% të pagës të mërkurën, për shkak të siç thuhet, mungesës së mjeteve të nevojshme....

13 February, 2019 Lexo më shumë

Produktet kosovare prezantohen në panairin e ushqimeve organike në Gjermani

Panairi “BIOFACH” është duke u mbajtur në Nurember të Gjermanisë, këtu janë duke marr pjesë edhe disa kompani kosovare....

13 February, 2019 Lexo më shumë

Qeveria formon komision për punësimin e banorëve të Hades dhe Shipitullës

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e cila është duke u zhvilluar ka formuar një Komision për punësimin e banorëve të Hades dhe Shipitullës. ...

12 February, 2019 Lexo më shumë

BQK anëtarësohet në Grupin Punues Ndërkombëtar për Rrezikun Operacional

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës është anëtarësuar në Grupin Punues Ndërkombëtar për Rrezikun Operacional (International Operational Risk Working Group - IORWG)....

12 February, 2019 Lexo më shumë

MTI gjobit vetëm dy kompani për mosvendosjen e flamujve në produkte

Inspektorati i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, ka shqiptuar vetëm dy gjoba për mosvendosjen e flamujve në produkte....

10 February, 2019 Lexo më shumë

Kërkohet rritja e pagës minimale në Kosovë

Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës dhe PSD-ja kanë kërkuar rritje të pagës minimale....

9 February, 2019 Lexo më shumë

A po përfitojnë kundërligjshëm institucionet mikrofinanciare?

Institucionet mikrofinanciare (IMF) në Kosovë janë të regjistruara si Organizata joqeveritare (OJQ). Sipas Ligjit për OJQ-të, ato kanë mision bamirës. Por, jo rrallë dyshohet në këtë mision, duke i cilësuar ato se po përfitojnë në mënyrë të paligjshme....

9 February, 2019 Lexo më shumë

Biznesmeni shqiptar humbë 200 milionë euro nga falimentimi i një banke në Singapor

Sipas disa informacioneve për 360grade.al, një nga Bankat më të mëdha të Singaporit, ka falimentuar vitin e kaluar, duke gëlltitur dhjetëra milliarda dollarë “kursime” të njerëzve të rëndësishëm në të gjithë botën....

9 February, 2019 Lexo më shumë

Për një vit, qytetarët shpenzuan 58 milionë euro për zhdoganim të veturave

Më shumë se 183 milionë euro kanë shpenzuar qytetarët e Kosovës për blerjen e veturave nga jashtë, vetëm gjatë vitit 2018....

9 February, 2019 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO