Kulturë/Arte – Lajmi.net

Aktuale

Veseli lanson bibliotekën digjitale të Kosovës

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka lansuar sot bibliotekën digjitale....

10 April, 2019 Lexo më shumë

Aktori shqiptar merr çmimin e rëndësishëm në Amerikë

Në mesin e shumë aktorëve të huaj, ai shqiptar Fatmir Haliti e ka fituar çmimin 'Aktori më i mirë' në Festivalin “Branson Film Festival” në Amerikë....

9 April, 2019 Lexo më shumë

Sunny Hill Festival 2019 mbahet më 2, 3 dhe 4 gusht 2019

Festivali më i madh ndërkombëtar i muzikës, Sunny Hill Festival këtë vit do të mbahet më 2, 3 dhe 4 gusht. Vitin e kaluar, Sunny Hill Festival mblodhi rreth 50,000 njerëz për tri ditë dhe net rresht pandërprerë, ndërsa këtë vit pritjet janë që ky numër i pjesëmarrësve të rritet edhe më shumë. ...

2 April, 2019 Lexo më shumë

”Mjeshtër i Merituar”, çmim nga presidenti Thaçi për kompozitorët e njohur shqiptarë

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka dekoruar kompozitorët Naim Gjoshi e Xhevdet Gashin me çmimin "Mjeshtër i Merituar"....

1 April, 2019 Lexo më shumë

Aktori i njohur i bashkohet PDK-së

Aktori i njohur kosovar i është bashkuar Partisë Demokratike të Kosovës....

28 March, 2019 Lexo më shumë

Ekspozita e artit francez vjen në Prishtinë  

Në Galerinë Kombëtare të Kosovës, në kuadër të Javëve të Frankofonisë në Kosovë, u hap ekspozita Koleksioni Francez nga Muzeu i Artit Bashkëkohor në Shkup, ku nga 25 mars deri më 14 prill në Prishtinë do të sillen veprat e artistëve francez nga ky koleksion....

25 March, 2019 Lexo më shumë

Mbrojtja e monumenteve kulturore në Kosovë, sfidë për institucionet

Kosova ka të regjistruara më shumë se një mijë e 500 objekte të trashëgimisë kulturore të periudhave të ndryshme historike të saj....

17 March, 2019 Lexo më shumë

Teuta Krasniqi sjell pamje nga premiera e filmit “Një tregim Prishtine”

Mbrëmë është mbajtur premiera e filmit "Një tregim Prishtine"....

15 March, 2019 Lexo më shumë

Lista e plotë e fituesve në Oscars 2019

Green Book u shpall filmi më i mirë në Oscars 2019. ...

25 February, 2019 Lexo më shumë

Hapet ekspozita e artistes Agata Çetta në Mynih

Hapet ekspozita “Rijetësimi Ilir” në ambientin e konsullatës së përgjithshme të Kosovës në Mynih....

23 February, 2019 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO