Hamilton me deklaratë të fuqishme: Nuk ka pasur kurrë një pilot në Formula 1 si unë

Lewis Hamilton mbetet i sigurt në virtytet e tij pavarësisht sezonit të tij zhgënjyes 2022, pasi anglezi ka pohuar se ai është piloti më i mirë i Formula 1 i të gjitha kohërave. Pasi ka fituar shtatë kampionate botërore, Hamilton mund të kalojë Michael Schumacher dhe të bëhet piloti me më shumë tituj të F1…

Sport

26/01/2023 17:44

Lewis Hamilton mbetet i sigurt në virtytet e tij pavarësisht sezonit të tij zhgënjyes 2022, pasi anglezi ka pohuar se ai është piloti më i mirë i Formula 1 i të gjitha kohërave.

Pasi ka fituar shtatë kampionate botërore, Hamilton mund të kalojë Michael Schumacher dhe të bëhet piloti me më shumë tituj të F1 në histori nëse arrin të dominojë në 2023.

Kur atij iu kujtua nga botimi holandez ‘Formula1.nl’ se asnjë pilot nuk ka fituar ndonjëherë një Grand Prix pas 300 fillimeve, Hamilton u përgjigj me besim: “Nuk ka pasur kurrë një shofer si unë”, përcjell lajmi.net.

Nëse Hamilton fiton një Grand Prix këtë vit, ai do të bëhet piloti i parë që e ka bërë këtë pas fillimit të garës së tij të 300-të në F1.

Sezoni i kaluar ishte sezoni i parë i Hamilton pa regjistruar asnjë fitore të vetme në Grand Prix. Fitorja e vetme e Mercedes në vitin 2022 u arrit nga George Russell, por Hamilton theksoi se “nëse mund të them diçka për vitin e kaluar, është se si ekip ne jemi bërë vetëm më elastik dhe më të vendosur”.

Hamilton shpjegoi se ai donte të rikthehej pasi humbi titullin e F1 në 2021, por ai ishte i zhgënjyer që makina e tij nuk mund të jepte.

“Në një moment mendova, ‘Zot, vërtet nuk mund të luftoj për titullin me këtë makinë’”, shtoi ai.

Shtatë herë kampioni i botës përfundoi i gjashti sezonin e kaluar, ku ai realizoi vetëm dy xhiro më të shpejta, duke udhëhequr për vetëm 46 xhiro./Lajmi.net/