Kriza e Sudanit: Këshilli ushtarak arreston ish-anëtarët e qeverisë – Lajmi.net
Kriza e Sudanit: Këshilli ushtarak arreston ish-anëtarët e qeverisë
Autori: Lajmi.net BotaLajme 10:46, 15 April 2019
Muajt ​​e protestave në Sudan çuan në rrëzimin dhe arrestimin e udhëheqësit të gjatë të kohës Omar al-Bashir të enjten.

Këshilli ushtarak i përkohshëm i Sudanit ka arrestuar anëtarë të qeverisë së mëparshme dhe premtoi të mos shpërndajë protestuesit.

Një zëdhënës i kërkoi gjithashtu opozitës që të marrë kryeministrin e ardhshëm dhe u zotua të zbatojë zgjedhjen e tyre, raporton “BBC”, transmeton lajmi.net.

Muajt ​​e protestave në Sudan çuan në rrëzimin dhe arrestimin e udhëheqësit të gjatë të kohës Omar al-Bashir të enjten.

Demonstruesit janë zotuar të qëndrojnë në rrugë derisa të ketë një lëvizje të menjëhershme ndaj sundimit civil.

Një sit-in po vazhdon jashtë ministrisë së mbrojtjes në Khartoum kryeqytet. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO