Opinion – Lajmi.net

Aktuale

Data e harruar e 18 marsit

18 marsi i vitit 1999-të dhe 17 shkurti i vitit 2008-të, janë ditët kur ne dolëm fitues ndaj Serbisë dhe ndaj historisë tragjike. Pa to, nuk do ta kishim lirinë dhe shtetit....

20 March, 2019 Lexo më shumë

Barra e përgjegjësisë që nuk i takon Kosovës

Status Quo nuk mund të mbahet. Rasti i Kosovës është Sui Generis. Këto ishin dy parimet kyç për bërjen e shtetit të Kosovës. Tani, kur do të duhej arritur Marrëveshjen me Serbinë, këto dy parime po mëdyshen....

14 March, 2019 Lexo më shumë

Politika e mbrapsht

E pakuptimitë dhe e pafalshme është ku kemi mbërri, në këtë politikën shqiptare, në Kosovë dhe në Shqipëri....

7 March, 2019 Lexo më shumë

Kosova, Amerika dhe VAR-i

Çka ka të përbashkët në mes të VAR-it në futboll dhe Amerikës në përkrahjen e vazhdueshme të Kosovës. ...

28 February, 2019 Lexo më shumë

Paqe e përhershme apo konflikt i vazhdueshëm

Boshti i paqëtimit dhe stabilizimit afatgjatë të kësaj ane të Evropës, është Marrëveshja eventuale në mes të Kosovës dhe Serbisë....

21 February, 2019 Lexo më shumë

Këmbanat e alarmit

Rendi është që politika kosovare institucionale të këndellet, dhe të merr vendimet që janë të domosdoshme në ditët e ardhshme....

14 February, 2019 Lexo më shumë

BE duhet t’i lejojë Kosovës udhëtimin pa viza

BE më në fund duhet të bëjë gjënë e duhur lidhur me premtimin e saj të shpeshtë për t’i lejuar Kosovës udhëtimin pa viza, thotë Behgjet Pacolli. ...

13 February, 2019 Lexo më shumë

Rambouillet: Ku ishim atëherë dhe ku jemi sot

Në historinë e çdo populli, vjen ai çasti historik kur duhet marrë vendimin e madh. Humbja e atij momenti, sjell pastaj pasoja të rënda për fatin e atij populli. Atë çka e kemi ditur në Rambouillet njëzet vjet më parë, nuk e dimë tani....

7 February, 2019 Lexo më shumë

Gradualiteti drejt dështimit

Zhvillimet politike në Kosovë dhe ato në Britaninë e Madhe, e cila për përballet me domosdoshmërinë e Brexit-it, kanë një element plotësisht të përbashkët....

31 January, 2019 Lexo më shumë

Katër marrëveshjet jetike për Kosovën

Si politikë kosovare, jemi afër situatës kur mund të na ndodhë ftohja dramatike në raportet me SHBA-në. Ndërsa SHBA-ja është hisedari kryesor ndërkombëtar i çlirimit dhe pavarësimit të Kosovës...

28 January, 2019 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO