Op-Ed – Lajmi.net

Aktuale

Gradualiteti drejt dështimit

Zhvillimet politike në Kosovë dhe ato në Britaninë e Madhe, e cila për përballet me domosdoshmërinë e Brexit-it, kanë një element plotësisht të përbashkët....

31 January, 2019 Lexo më shumë

Katër marrëveshjet jetike për Kosovën

Si politikë kosovare, jemi afër situatës kur mund të na ndodhë ftohja dramatike në raportet me SHBA-në. Ndërsa SHBA-ja është hisedari kryesor ndërkombëtar i çlirimit dhe pavarësimit të Kosovës...

28 January, 2019 Lexo më shumë

Lufto për Europën!

LUFTO PËR EUROPËN! Ftesë e nënshkruar nga shkrimtarë të mëdhenj e ndër ta nga Milan Kundera, Ismail Kadare, Orhan Pamuk e Vargas Llosa....

26 January, 2019 Lexo më shumë

Rreziku nga ‘territori i panjohur’

Në ADN-në e Kosovës si shtet, është orientimi pro-perëndimor, që njeh ato dy dimensionet e saja: të qenit pro-amerikanë dhe pro-evropianë. Nuk bën ndryshe. ...

17 January, 2019 Lexo më shumë

Më mirë gjeneral me kokë të ngrënë se rob me biografi të pastër

Nisja drejt Hagës e dy gjeneralëve moralë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ishte me dinjitet, me integritet dhe shprehte krenarinë e njeriut që ka bërë luftë për liri dhe çlirim të vendit të tij, që ka vënë themelet e shtetit dhe demokracisë së vendit të tij....

14 January, 2019 Lexo më shumë

Ky është viti 2019

Këto konkludime shkojnë së bashku: Vullneti i munguar për tu përballur me njëmendësinë këtu dhe gjetiu dhe bindja e hekurt që ne nuk mund të na gjejë gjë. ...

10 January, 2019 Lexo më shumë

Viti 2019, viti i vendimit historik

Kthesat e mëdha historike, të cilat e kanë vendosur fatin e shteteve dhe popujve anekënd botës, shpesh kanë qenë rezultat qoftë edhe i një vendimi të vetëm. Kështu ka ndodhur edhe me ne. ...

30 December, 2018 Lexo më shumë

Tre armiqtë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Letër kryetarit tim, Kadri Veseli. ...

30 December, 2018 Lexo më shumë

Ikja nuk e shpëton një shtet, vendosmëria po!

Zgjidhja e vetme që ne të shpëtojmë vetën tonë, ka mbetur protesta....

27 December, 2018 Lexo më shumë

Viti përgatitor për vitin 2019-të

2019-shi ka të ngjarë që do të jetë superior, për nga pesha dhe rëndësia politike, krahasuar me 2018-shin, prej të cilit do të dalim së shpejti....

27 December, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO