Përgatisni Susamka

Ndoshta u janë mërzitur përgatitjet e përditshme dhe keni nevojë për ndërrim të ushqimit. Ne ua preferojmë Susamkën, e cila nuk do t’ju zhgënjejë. Kohëzgjatja e përgatitjes: 40 minuta Përbërësit: 1 gotë qumësht të vakët 1 gjalpë 1 lugë çaji kripë 1 lugë çaji sheqer 1-2 lugë çaji tharm buke Miell sipas nevojës (brumi lihet…

Lifestyle

04/02/2014 17:47

Ndoshta u janë mërzitur përgatitjet e përditshme dhe keni nevojë për ndërrim të ushqimit. Ne ua preferojmë Susamkën, e cila nuk do t’ju zhgënjejë.

Kohëzgjatja e përgatitjes: 40 minuta

Përbërësit:

1 gotë qumësht të vakët

1 gjalpë

1 lugë çaji kripë

1 lugë çaji sheqer

1-2 lugë çaji tharm buke

Miell sipas nevojës (brumi lihet deri sa të bëhet i fortë, dhe deri sa të marrë ngjyrë).

Përgatitja:

Vendosim të gjithë përbërësit në një enë, deri sa ta fitojmë brumin. Pasi që brumi përgatitet, e lëmë të rrijë e të ftohet për një orë.

Pasi të ftohet, e shndërrojmë kuleç të vegjël dhe e bëjmë brumin e hollë, duke formuar forma të ndryshme.

Pasi të vendosen në tepsi, e thyejmë një ve dhe pak erëza të përziera dhe i lyejmë mbi me susam.

Brumin e vëmë në tepsi dhe e pjekim në nxehtësinë 250 gradë për 15 minuta. Dhe në fund, pasi të hiqen prej furrës i spërkasim me ujë.

Ju bëftë mirë!