Shkenca tregon përfundimisht 3 ushqimet që iu bëjnë të jetoni më gjatë – Lajmi.net
Shkenca tregon përfundimisht 3 ushqimet që iu bëjnë të jetoni më gjatë
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 21:51, 10 February 2019
Një studim shkencor ka lidhur konsumimin e çokollatës, verës dhe birrës në jetëgjatësinë tuaj.

Një studim i vitit 2018 i udhëhequr nga Joanna Kaluza nga Universiteti i Varshavës ka matur efektet e ushqimeve në jetëgjatësi. Në mesin e ushqimeve, shkencëtarët përfshin çokollatën, verën dhe birrën, por edhe gjëra të tilla si kafeja dhe çaji.

Pra, çfarë kanë të gjitha këto ushqime të përbashkët? Sipas studiuesve, është natyra anti-inflamatore e këtyre ushqimeve që i bën njerëzit të jetojnë më gjatë.

Studimi u përqëndrua në një grup prej 68,000 burra dhe gra të moshës 45 deri në 83 vjeç.

Konkretisht, gjetjet konkluduan se ata të cilët zakonet e të ngrënit ishin në përputhje me një dietë anti-inflamatore kishin një rrezik 20% më të ulët të vuajtjes së problemeve fatale kardiovaskulare dhe një rrezik 13% më të ulët të vdekjes nga kanceri. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO